Orientēšanās tekstā, teksta rediģēšana

Kas ir teksta rediģēšana?

Rediģēšana ir teksta precizēšana, mainīšana un labošana. Pirmais solis ir uzrakstīt jeb ievadīt tekstu, un tas ir tikpat vienkārši, kā to darīt ar rakstāmmašīnu. Otrais solis ir izmaiņu veikšana tekstā. Visas kļūdas tekstā ir iespējams izlabot. Ja ir aizmirsies kaut ko ierakstīt, to var izdarīt arī vēlāk. Var mainīt vietām teikumus vai rindkopas, kā arī veikt daudz citu izmaiņu.


Kursors

Atverot programmu „Microsoft Word” vai citu teksta redaktoru, automātiski tiek atvērts jauns dokuments: uz ekrāna ir lapa, uz kuras var rakstīt.
Dokumenta augšējā kreisajā stūrī ir neliela pulsējoša vertikāla svītriņa, ko sauc par kursoru.
Kursors ir vertikāla līnija burta augstumā, kas norāda vietu, kurā var veikt kādu darbību – ievadīt burtus un zīmes, dzēst, nolasīt utt.
Ja izmanto Braila raksta displeju – kursors ir pulsējošs septītais punkts. Ja monitora displejā kursors atrodas pirms kāda burta, tad Braila displejā kursors būs parādīts zem šī paša burta.
Kursoru var pārvietot uz dažādām uzrakstīta teksta vietām, nolasot informāciju ar ekrānlasošās programmas palīdzību. Vienkāršākais kursora pārvietošanas veids ir ar bulttaustiņiem. Visas kursora pārvietošanas komandas aprakstītas 4. nodaļā.
Ja tiek atvērts, dokuments, kurā jau ir teksts, tad kursors arī ir dokumenta augšējā kreisajā stūrī – pa kreisi no pirmās zīmes. Ja nepieciešams turpināt ievadīt tekstu šajā dokumentā, kursors jāpārvieto uz teksta beigām ar Ctrl+End.


Teksta ievadīšana

Teksts tiek ievadīts virzienā no kreisās puses uz labo pusi. Par virzienu uz labo pusi mēdz teikt – uz priekšu, bet par virzienu uz kreiso pusi – atpakaļ.  Par kādu objektu, kas ir pa kreisi vai uz augšu, mēdz teikt – “pirms”, bet par to, kas ir pa labi vai uz leju – “aiz” vai “pēc”.
Programmā JAWS var norādīt dažādus runas režīmus – pēc noklusējuma tiek izmantots režīms, kad nosaukts tiek katrs burts, bet liekot atstarpes taustiņu pēc vārda, JAWS pasaka „Space”. Bet iespējams izmantot arī lasīšanas režīmu, kad, nospiežot atstarpes taustiņu, tiek nolasīts tikko uzrakstītais vārds. Var arī apvienot abus šos lasīšanas režīmus –rakstot tiek nolasīta gan katra ievadītā zīme, gan viss vārds.


Rindas

Rakstot nav nepieciešams zināt, kad kursors ir sasniedzis lapas malu un jāpārliek jaunā rindā. Teksts automātiski tiek “aplauzts” (wrap), kad sasniegta lapas mala, turpinot rakstīt nākamajā rindā. JAWS par šo pāreju jaunā rindā neziņo. Tikai pārlasot uzrakstītu tekstu „atklājas”, ka tas ir izvietots vairākās rindās.
Ja vēlaties sākt rakstīt jaunā rindiņā, negaidot, kad kursors sasniegs lapas labo malu un automātiski izveidos jaunu rindu, jānospiež Shift+Enter.


Lapas

Kad, ievadot tekstu, ir sasniegta lapas apakša, automātiski tiek izveidota jauna lapa, un teksta ievadīšana turpinās jaunajā lapā.
Ja vēlaties sākt rakstīt jaunā lapā, negaidot, kad kursors sasniegs lapas apakšu un automātiski izveidos jaunu lapu. Nospiediet Ctrl+Enter - tiks izveidota jauna lapa un kursors nostāsies šīs lapas sākumā.


Rindkopas

Nospiežot taustiņu Enter, kursors veido jaunu rindkopu – ekrānā tas nostājas rindu zemāk.
Ja brīdī, kad Enter nospiests, pa labi no kursora bijis teksts – tas tiks pārvietots rindu zemāk – jaunā rindkopā.
Ja vēlaties ievietot tukšu rindu, nospiediet Enter divreiz.
Vairākkārt nospiežot Enter, veidojas tukšas rindas.
Nospiežot Enter JAWS pasaka „Enter”, bet dzēšot pāreju jaunā rindkopā- „Blank”.
Rindkopas atkāpes izveidošanai nav nepieciešams vairākkārt spiest atstarpes taustiņu Space – tā rīkojoties, teksts var tikt nepareizi izlīdzināts.
Šim nolūkam var izmantot taustiņu Tab, bet programmā „Microsoft Word” labāk veikt rindkopas pirmās rindas atkāpes iestatījumus dialoglogā Rindkopa (Paragraph).


Kursora pārvietošana

Kursora pārvietošanas komandas apskatītas 4. nodaļā. Lai apgūtu teksta rediģēšanas pamatus pietiks ar vienkāršākajām kursora pārvietošanas komandām.
Bultiņas pa labi un pa kreisi – pārvieto kursoru pa zīmei (pa burtam).
Bultiņas uz augšu un leju – pārvieto kursoru pa rindām.
Ctrl + Bultiņas pa labi un pa kreisi – pārvieto kursoru pa vārdam.
Pārvietojot kursoru ar bultiņām pa burtam, JAWS nosauc to burtu, pirms kura atrodas kursors. (Kursors atrodas pa labi no nosauktā burta; nosauktais burts atrodas aiz kursora.)
Pārvietojot kursoru pa vārdam, JAWS nosauc to vārdu, pirms kura atrodas kursors. (Kursors atrodas pa labi no nosauktā vārda; nosauktais vārds atrodas aiz kursora; kursors atrodas pirms vārda pirmā burta.)
Pārvietojot kursoru pa rindiņām, JAWS nolasa visu rindiņu, neatkarīgi no kursora atrašanās vietas.


Izmaiņas ievadītā tekstā

Ja vārda vidū jāievada trūkstošais burts, tad kursors jānoliek vietā kur šim burtam jābūt un tas jāieraksta. Tam nav jāatbrīvo vieta ar Space vai kā citādi, jo viss teksts, kas ir aiz kursora (pa labi) tiks pabīdīts uz priekšu (tālāk uz labo pusi un garāka teksta ievadīšanas gadījumā – arī uz leju).
Ja teksta vidū jāizdzēš kāds burts vai vārds, tad kursors jānovieto pie šī vārda vai burta un tas jāizdzēš. Izdzēstajā vietā neveidosies tukšums, jo viss teksts, kas ir aiz kursora, pavirzīsies uz kreiso pusi.


Dzēšana

Bieži nākas uzrakstītā tekstā kaut ko mainīt – izdzēst atsevišķus burtus vai pat veselus vārdus, kas uzrakstīti kļūdaini, to vietā ierakstīt citu tekstu.
Backspace - tiek izdzēsta viena zīme pa kreisi (pirms) no kursora (burts, pieturzīme, cipars, atstarpe, rindkopas zīme). JAWS nosauc izdzēsto zīmi.
Delete - tiek izdzēsta viena zīme pa labi (aiz) no kursora. JAWS nosauc to zīmi, pirms kuras tagad nostājies kursors.
Ctrl+Backspace - tiek izdzēsts vārds pa kreisi no kursora. JAWS nosauc izdzēsto vārdu.
Ctrl+Delete - tiek izdzēsts vārds pa labi no kursora. JAWS nosauc to vārdu, pirms kuras tagad nostājies kursors.
Lai izdzēstu uzreiz vairākus vārdus, tie vispirms ir jāiezīmē, tad jāspiež taustiņš Deletevai Backspace. (Teksta iezīmēšanas komandas aprakstītas 5. nodaļā.) Ja tiks nospiests kāds zīmes taustiņš, tad iezīmētais teksts tiks izdzēsts, bet tā vietā parādīsies ierakstītā zīme. JAWS nosauks šo zīmi.


Teksta iespraušana

Dzēšot, pa labi no kursora esošais teksts, tiek pievirzīts tekstam pa kreisi. Līdzīgi arī rakstot teksta vidū, no kursora pa labi esošais – tiks pavirzīts tālāk uz labo pusi un uz leju. Tādēļ, strādājot ar datoru, nav jādomā par to, vai pa vidu ievadītajam tekstam pietiks vietas, un kas būs izdzēstajās vietās.
Ja nepieciešams ierakstīt vēl vienu vai vairākus vārdus jau uzrakstītā teksta vidū, novietojiet kursoru vajadzīgajā vietā un ierakstiet nepieciešamo. Pēc tam pārvietojiet kursoru tajā vietā, kur turpināsiet darbu.


Darbības atcelšana

Ja gadījies kļūdīties, iepriekšējo darbību iespējams atcelt, izmantojot komandu Undo. Nospiežot vienreiz Ctrl+Z, tiek atcelta pēdējā darbība. Vairākkārtīgi spiežot šo taustiņu kombināciju, tiks secīgi atceltas pēdējās darbības. JAWS nolasīs: „Undo” un izmaiņas, kas notikušas atcelšanas rezultātā, piemēram „Undo deleting vārds”.
Ja nepieciešams atcelt atcelto darbību, izmanto komandu Redo, nospiežot Ctrl+Y. JAWS tāpat, kā iepriekšējā gadījumā nosauks izpildīto komandu: „Redo” un izmaiņas.


Taustiņu komandas:
Delete – dzēst zīmi pa labi.
Backspace – dzēst zīmi pa kreisi.
Ctrl+Delete – dzēst vārdu pa labi.
Ctrl+Backspace – dzēst vārdu pa kreisi.
Enter – jauna rindkopa.
Shift+Enter – jauna rinda.
Ctrl+Enter – jauna lapa.
Ctrl+Z – atcelt darbību. Ctrl+Y – atcelt atcelto darbību.