Ievads datorapmācībā ar "JAWS for Windows"
Uzsākot apgūt darbu ar datoru, nepieciešams gūt pirmo priekšstatu par mācību procesu, galvenajām tēmām, iepazīt datortehniku ar ko nāksies rīkoties.
Apgūstot datorzinības ar runas sintēzi, ļoti svarīga ir motivācija, jo nāksies pielikt daudz pūļu, lai sasniegtu tos pašus rezultātus, ko spēj redzīgie. Tomēr neredzīgi datora lietotāji spēj veikt lielāko daļu darbu ar datoru tāpat kā redzīgie, ja pietiek pacietības, sistemātiskuma un vēlme paplašināt savas iespējas. Pagaidām ar runas sintēzi neiespējami ir strādāt ar attēlu un video apstrādes programmām.
Informācija par datora izmantošanas un nozīmi mūsdienās
Mūsdienās datora lietošana kļuvusi par ikdienu. Daudz sadzīvisku lietu tiek risinātas ar datora palīdzību iepirkšanās, saziņa, hobiji, informācijas ieguve, izklaide utt. Aizvien vairāk profesiju un darba pienākumu veikšana saistīta ar datora lietošanu. Arī izglītības iegūšana mūsdienās vairs nav iedomājama bez labām datora lietošanas iemaņām.
Mūsdienās internets kļuvis par galveno informācijas ieguves un apmaiņas vidi.
Informācija par datora izmantošanas nozīmi neredzīgam lietotājam
Lielāko daļu informācijas cilvēks iegūst ar redzes palīdzību. Respektīvi - redzes zaudēšana rada lielu informācijas deficītu. Tā kā dators ir paredzēts tieši darbam ar dažāda veida informāciju, likumsakarīgi radās ideja izmantot šo tehnoloģiju kā efektīvu palīglīdzekli redzes zuduma kompensēšanai vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem. Daudzi ir sapratuši, ka datori var dot iespēju cilvēkiem ar redzes traucējumiem piekļūt līdz šim nepieejamai informācijai, ja vien tiks nodrošināta to atbilstoša pielāgošana šo lietotāju vajadzībām. Šie pielāgojumi, kurus sauc par palīgiekārtām, mūsdienās ir sasnieguši ļoti augstu līmeni. Tieši pateicoties šīm progresīvajām tehnoloģijām, cilvēks ar redzes traucējumiem gūst iespēju pilnvērtīgi mācīties, strādāt, atpūsties, pilnveidoties, nodoties saviem vaļaspriekiem utt.
Neredzīgu cilvēku vidū sevišķi aktuāla ir nodarbinātības problēma, datora izmantošana ir reāla iespēja arī neredzīgam cilvēkam iegūt izglītību un strādāt. Prasmīga datora un specializēto palīglīdzekļu izmantošana vēl automātiski cilvēkam nedod profesionāla darba iespējas, bet tā jau ir iespēja veikt tos pašus darba pienākumus, kurus veic redzīgs cilvēks. Lai arī Latvijā nav daudz neredzīgu cilvēku, kas savā darbā izmanto datoru, tomēr domājams, ka arī pie mums attīstība turpināsies un aizvien vairāk neredzīgu cilvēku spēs izmatot tās iespējas, ko sniedz modernās tehnoloģijas.
Izmantojamās programmas - teksta dokumenti, elektroniskās tabulas, internets, audio atskaņošana un veidošana, drukāta teksta skenēšana, elektroniskais pasts utt.
Iespējas izmantot un datoru neredzīgiem datora lietotājiem
Dažas iespējas, ko neredzīgam lietotājam dod speciālo programmu un iekārtu izmantošana:
Ar skenera un teksta atpazīšanas programmas palīdzību neredzīgs cilvēks gūst iespēju patstāvīgi lasīt jebkuru uz papīra drukātu tekstu.
Microsoft Office programmas ir pilnīgi pielāgotas izmantošanai kopā ar ekrānlasošo programmu JAWS un tādēļ neredzīgs cilvēks iegūst iespēju radīt dokumentus, kas ārēji neatšķiras no redzīga cilvēka veikuma.
Ļoti svarīgas ir iespējas ko dod internets. Dažas no tām - dažāda informācija praktiski par jebkuru tēmu, preses izdevumi, literārie darbi, sarakstīšanās iespēja pa elektronisko pastu, dažādi maksājumi (komunālie, iepirkšanās u.c), iespēja atrast sarunu un domubiedrus.
Plašas iespējas ir strādāt ar audio ierakstiem ierakstīt no visdažādākajiem avotiem, apstrādāt šos audio ierakstus, pašam veidot mūziku u.c.
Ja ir pieejams Braila displejs lasīt Braila rakstā jebkuru datorā esošo tekstu, ja ir pieejams Braila printeris izdrukāt vajadzīgo tekstu Braila rakstā.
Informācija par mācību procesā izmantojamo datortehniku un palīglīdzekļiem
Pirms sākt mācības, nepieciešams iepazīties un datortehniku un speciālajiem palīglīdzekļiem, ar ko nāksies darboties mācību procesā to izvietojumu un galvenajām funkcijām.
Dators: sistēmbloks, monitors, tastatūra, pele, skaļruņi, printeris, skeneris, austiņas.
Palīglīdzekļi: Braila displejs, Braila printeris, skeneris, grāmatas un taktīlie attēli.
Mācību procesā var noderēt arī cita tehnika: Diktofons un magnetola.
Informācija par mācību procesā izmantojamām datorprogrammām
Programmu, kas nolasa ekrānā esošo informāciju sauc par ekrānlasošo programmu. Tās lasa ne tikai tekstu, kas ir uzrakstīts teksta redaktorā, vai nosauc burtus ievadot tekstu, bet lasa arī programmu saskarni. Populārākā ekrānlasošā programma ir JAWS for Windows, uz ko arī orientēts šis mācību materiāls. Citas biežāk izmantotās ekrānlasošās programmas ir: ZoomText, Supernova, NVDA, Cobra.
Ekrānlasošās programmas izmanto runas sintezatorus. Lielajām valodām ir vairāki ļoti kvalitatīvi sintezatori. JAWS pēc noklusējuma izmanto sintezatoru Eloquence, bet tam pievienojami arī citi sintezatori. Pašlaik kvalitatīvākais latviešu valodas runas sintezators ir Tildes Visvaris.
Sākot mācības, nepieciešams noregulēt sintezatora runas ātrumu un tembru, tā, lai informāciju varētu ātri uztvert, un runa nenogurdinātu.
Ja ir saglabājušās arī kādas redzes spējas, tad izmantojams arī palielinājums, ko dod programmu standarta iestatījumi vai specializēta ekrānpalielinošā programma.
Motivācijas noskaidrošana
Gan pasniedzējam, gan klientam svarīgi zināt kāpēc klients vēlas mācīties. Kādi ir viņa mērķi un cik daudz savu resursu viņš gatavs veltīt mācībām.
Tiek uzzinātas klienta vēlmes kādā nolūkā un kādā apjomā viņš/viņa vēlas apgūt datortehniku, lai programmas gaitā iespēju robežās lielāku uzmanību pievērstu interesējošiem jautājumiem.
Tiek izvēlēta piemērotākā apmācības forma, pārbaudot praktiski klienta redzes spējas darbā, konkrētu palīgiekārtu un speciālo programmu piemērotību.
Mācību programmas sastādīšana
Kad noskaidrots līmenis kādā klients vēlētos apgūt datorzinības un gūts priekšstats par viņa spējām un iespējām, var atbilstoši pielāgot mācību programmu. Šī mācību materiāla tēmas ir pamati, kas būtu jāzina, lai patstāvīgi varētu strādāt ar datoru. Tās visas būtu jāapgūst, tomēr pasniedzējs, nepieciešamības gadījumā, var nedaudz mainīt tēmu kārtību, vai kādai tēmai veltīt vairāk vai mazāk laika, atbilstoši klienta spējām un vajadzībām.
Tikai pēc šo pamattēmu apguves būtu lietderīgi ķerties pie dažādām lietojumprogrammām un sarežģītu uzdevumu veikšanas.
Pirmajā nodarbībā klientu jāinformē par nodarbību režīmu - nodarbību laiks, pārtraukums, pašsajūtas kontrole, patstāvīga darba iespējas, pārbaudes darbi.
Sastādot mācību programmu precīzi jānoformulē:
1. Mērķis.
2. Uzdevumi mērķa sasniegšanai.
3. Resursi mērķa sasniegšanai.
4. Īpašās vēlmes mācību procesā.
Sagatavošanās darbam
1. Darbavietas izvietojums, orientācija datorapmācības klasē.
2. Darba vietas pielāgošanas klientam skaņa, apgaismojums, sintezatora runas ātrums un tembrs, displeja iestatījumi.
3. Iepazīšanās ar dažādiem runas sintezatoriem un to salīdzinājums.
4.Runas sintezatora aktīva klausīšanās un saprašana.
5.Pareizs ķermeņa stāvoklis ērta poza, krēsla augstums, muguras stāvoklis roku leņķis utt.
6. Roku stāvoklis uz tastatūras, pirkstu stāvoklis, pamatrinda, taustiņu atrašanas pamatprincipi.
7.Tastatūras bloki.
8.Tastatūras pamatrindas taustiņi.
Pasākumi redzes un ķermeņa pārslodzes novēršanai
Vingrinājumi redzes atslābināšanai.
Informācija par nepieciešamību ievērot pauzes nodarbībās.
Informācijas sniegšana par nepieciešamību saņemt oftalmologa konsultāciju par pieļaujamām slodzēm mācību procesā.