Braila raksta printeris

Informācijas izdrukai var izmantot gan parasto printeri (lai neredzīga cilvēka rakstītais būtu izlasāms redzīgajiem), gan arī Braila raksta printeri, kas ļaujinformāciju (arī attēlus, grafiku) izdrukāt punktrakstā un lasīt ar taustes palīdzību.

Atkarībā no papīra veida pastāv divu veidu Braila printeri – ar lokšņu papīru (cut sheet paper) un ruļļu papīru (tractor-fed paper).

Lai pārveidotu informāciju neredzīgo rakstā, izmanto speciālu programmu, kura ir veidota kā teksta redaktors, kas papildināts ar iespējām drukāto tekstu konvertēt Braila rakstā. Iegādājoties kādu ASV ražotu salīdzinoši lētu printeri, tekstu izdrukāt latviešu valodā neizdosies, jo Latvijā ir pārāk maz potenciālo lietotāju, lai interesētu speciālo tehnoloģiju ražotājus pielāgot savu produktu. Tāpat arī ne visu Braila printeru komplektācijā ietilpst atbilstoša datorprogramma, bet tā par ievērojamu summu jāiegādājas atsevišķi. Parasti Braila printeru ražotāji rūpējas arī atbilstošu programmu bāzi savu ražojumu sekmīgai darbībai dažādu valodu vidē. Latvijā visvairāk tiek izmantoti firmas „IndexBraille” ražotie Braila raksta printeri.

Attēls: Index Everest printeris

Šo printeru komplektācijā ietilpst arī bezmaksas programma „WinBraille”, kas strādā tikai ar šīs firmas printeriem. Programmā „WinBraille” iekļauta arī latviešu valoda, kas ļauj tekstu latviešu valodā konvertēt latviešu valodas Braila rakstā.

Šīs programmas jaunākajā versijā ir iekļauta arī utilītprogramma „WinBraille Image Editor”, ar kuras palīdzību var veidot zīmējumus, kurus izdrukā reljefā veidā.

Attēls: Programmas WinBraille logs

Latviešu valodai eksistē tikai viens Braila raksta variants, bet, piemēram, angļu valodā papildus pamata variantam ir arī Braila īsraksta varianti (piemēram, vārds „the” tiek aizstāts ar vienu simbolu 3 simbolu vietā). Datortehnoloģijas ieviesuša Braila rakstā vēl vienu jaunumu – ja līdz šim katra burta uzrakstīšanai tika izmantoti seši punkti, un nebija atšķirības starp lielajiem un mazajiem burtiem, tad Braila displeji un Braila printeri piedāvā iespēju braila burtus veidot arī no astoņiem punktiem, tādā veidā ieviešot atšķirību starp lielajiem un mazajiem burtiem.